Hudba odráža svoje vnútro v poslucháčoch

Tak ako sa učí­me od malička životu a prispôsobujeme sa spoločnosti v ktorej žijeme, približujeme sa aj k „svojej“ hudbe. Rozví­jame jej vní­manie a prehlbujeme sa do jej vnútra.

Jednou z vlastností hudby je zvláštna energia (zrejme špecifické frekvencie zoradené za sebou vytvárajúce komplexnosť), ktorá pôsobí na emocionálnu úroveň poslucháča, čo ovplyvňuje ako duševné rozpoloženie tak aj správanie sa. Môžeme si ju všimnúť v každom hudobnom štýle a dokonca vidieť aj jej moc. Táto energia (harmonická alebo deštruktívna) láka a priťahuje ľudí, nesúcich rovnakú vnútornú udalosť ako samotná energia. Nepríjemne nás to tlačí k škatuľkovaniu poslucháčov. Na základe tejto podstaty môžeme vnímať aj nepríjemné a neprospešné štýly (neharmonické – podporujúce negativizmus a deštrukciu). Vďaka takejto rozmanitosti a nepravidelnosti sveta máme možnosť vnímať emócie ostatných ľudí. Je na zváženie, či je možné odolať alebo bojovať voči takýmto predpokladom. Odpoveďou sa môže stať i skúška: pokúste sa preradiť na úplne iný štýl, skôr pravý opak toho, čo počúvate, či to bude po vašej vnútornej chuti.

Prvým prvkom neprospešnosti sa stáva tvrdá a drsná hudba sama volajúca „o ničení“ (psychického sebazničujúceho, potom i vlastného fyzického alebo okolitého). Aktívne ma napadne black metal, ktorý vie byť dostatočne „satanistický“. Po pravde ma títo ľudia ničím neprekvapili ani svojím zvláštnym správaním i zmýšľaním, opantaný takýmto bezcitným hudobným procesom a následne privodenej mozgovej demagógie.

Druhým neprospešným prvkom sa stala elektronická hudba typu techno a drum & bass. Typicky monotónne bezduché slučky nevyjadrujúce nič. Slangovo im hovorím: „šlapacia hudba“ (názov mi vznikol zo šľapania kapusty v sudoch /spisovne – šliapať/ a so šlapania na niečom, čo sa dá požiť). Pri „šlapaní“ sa uľahodí zrejme podľa svojho – drogy, alkohol. Konzumenti sa stavajú mimo reality, patrične neprospešní a s pomaly stúpajúcim percentom samozvaní „nevinní feťáci“. Hudba je tu použitá ako prostriedok na dosiahnutie riadneho úletu. Tento štýl je u mladej populácii dosť populárny, ak by sme k nim zarátali ďalšie žánre ako hip-hop a rap dostaneme drvivú väčšinu násťročných.

Hip-hop je špeciálna odroda sama o sebe, čo mnoho násťročných pociťuje ako trend a pomaly sa nás tu chystajú s ním prevalcovať. Tohoto posledného slova sa veľmi neobávam nakoľko vekový priemer takejto spoločenskej súdržnosti je niekde pod hranicou osemnástich rokov. Mne to skôr vyznieva ako osočujúci štýl, ktorý láka mladých ľudí výrazovými prostriedkami. Svojou preukazujúcou úlohou (recitáciou) nemusí byť ani riadne založený na hudobnom pozadí, čo zvyčajne všetci počujeme. Čudujem sa týmto ľuďom, že takto podporujú človeka, ktorý urážlivo a vulgárne priamo rozpráva o našich rodičoch a priateľoch, v prapodstate o nás samých a takto vyrába akýsi detinský výsmech. Tí, ktorí s ním takto súhlasia a „bozkávajú mu nohy“ sú takí istí – bez rozumu.

Zo životného kolobehu by som skôr povedal, že budeme­ od hudby niečo očakávať, ako sú prí­jemné a zámerne požadované hodnoty. Brať ju s ľahkým nadhľadom i výchovou a nestávať sa drobnými posluhovačmi diabla a pritom nemusí­ záležať na tom, či je to zrovna rocková, jazzová, klasická alebo tanečná melodická hudba.

Poslednými riadkami by som ešte poukázal na to, koho tu vlastne jednotlivé hudobné štýly vychovali i naďalej vychovávajú a priberajú do svojej robustnej komunity. Pomaly, ale iste sa tieto vnútra hudieb v nás nevedomky presadzujú a prehlbujú, a postupom času sa navonok i prejavujú. I s ľudským okom si tieto faktory môžeme všímať.

Nestál by som za slovami, že hudba si našla nás, ale my sme si našli hudbu, ktorá nás vnútorne opisuje.

MaGZe
Guest
MaGZe

Suhlasim a najmä s poslednou vetou : Nestál by som za slovami, že hudba si našla nás, ale my sme si našli hudbu, ktorá nás vnútorne opisuje.

kaya
Guest

parada… fakt 😀 som obycajna slapanica lebo ocuwam dNb 😉 si super… ja ta ze ze ze ze zereeem 😀
chlope, studuj, studuj historiu hudby od praveku po sucasnost, a spojitosti hudby aj s omamnymi latkami 🙂
spominas ze nas nieco nuti k skatulkovaniu… co nuti teba? znam aj metlakov, a su v poho… ale ty? smazkaaaaaa:D:D:D som skatulka asi …ahoj 🙂

Lucas B
Guest
Lucas B

Velmi ma zaujal clanok, ale bohuzial da sa s nim podla mna suhlasit len ciastocne. Ostatne clanky o trance beriem, som trance producent a mam velmi podobny nazor na tuto hudbu. O techne a drume no nieco na tom je, ale nie je pravda ze je to nenapadite. To len ty nevies spravne vnimat. Tam je napaditost ina. Ale ze ide o primitivnejsiu hudbu to sa podpisujem pod to.

Peto^U
Guest
Peto^U

hmm , no neviem , v zasade si cele hudobne ponimanie az privelmi zjednodusil, mimo nasho „vnutra“ tam vplyvaju dost aj socialne faktory, doba v ktorej sa nachadza, hudbu treba rozdelit na dobru hudbu ( co ja viem harmonicku, originalnu, vyhovujucu aktualnym standartom) a zlu hudbu (opak od dobrej heh), btw musim uznat ze mas malo napocuvane techno , a hlavne DNB 😀 nechce sa mi rozoberat uplne do hlbky podstatu techna,lebo to je na dlho… a dnb svojou komplexnostou , napadmi, melodiou atd daleko prevysuje velmi vela stylov 😛 , napriek vsetkym mojim (podla mna spravnym) nazorom, hladajucim univerzalny… Čítať ďalej »

anti hip hop
Guest
anti hip hop

To o tom black metale neni tak celkom pravda.Nie kazdy je satanisticky.A ,tito ludia, sa spravaju ako vsetci ostatni a pokial ide o inteligenciu to zalezi na jednotlivcoch.

UnReSt
Guest

Zdravim, nakoľko sa s väčšinou publikovaných názorov v článkoch v tomto blogu plne stotožňujem rád sa k téme vyjadrím aj ja. Preferujem taktiež trance ale neodcudzujem ani techno a schranz. Musim však podotknuť, že trance vnímam ako vysoko inteligentnú a zmyselnú hudbu, ktorá ma pri počúvaní núti rozmýšlať nad vecami na ktore by som bez nej nikdy nepomyslel. Všetko sú to veci pozitívneho charakteru, a za väčšinu svojích úspechov vpodstate vdačím práve tejto hudbe. Vzhľadom na moju flegmatickú povahu ma nič na svete nevie dojat viac ako počúvanie tejto hudby, hlavne uplifting trance. U techna a schranzu ide len o… Čítať ďalej »

Oskar
Guest
Oskar

takze … poviem to na rovinu … :)ja pocuvam viacero stylow … (dnb, breakbeat, ambient, old school rap (nemylte si to s trapnym 50 centom a podobnimi) …neni som chrorym zastancom jedneho stylu ako podaktory … je pravda ked som pocuval dnb tak som uzival rozne drogy, ale hudba za to vobec nemoze, z toho mozem vynit len a len seba … nie hudba zomna sravila fetaka … a to najdolezitejsie, stale pocuvam dnb a predsa uz nefetujem … a chodim aj na rozne party a mam to p proste, aj alkohol len vynimocne … hulit hulim ale aktivne sportujem… Čítať ďalej »

Monika
Guest
Monika

Viete co je to ERS? Mozno jeden z vas. To ze to viem ja znamena ze s tym pracujem denne. Ak niekto denne pracuje s hudou, vie jej minulost a dokaze odhadnut jej buducnost. Co vsak podla mna tento clanok hovori je, ze ak clovek inklinuje k urcitemu zivotnemu stylu, inklinuje aj k urcitemu druhu hudby. Kolko ´satanistov´ pocuva RnB?

Phonsofsepe
Guest
Phonsofsepe

to, co jsem hledal, diky